Coraz więcej towarów na polskich półkach sklepowych pochodzi z Chin. Dla importerów kluczowe stają się nie tylko cena przewozu, ale także czas dostawy ładunków. Czy jest możliwy przewóz towarów na takich odległościach w sposób tani i szybki? Sprawdź, jakie możliwości daje współczesny transport w zakresie importu towarów z ChRL.
Transport z Chin — jakie środki transportu są dostępne
Chiny od Polski dzieli odległość około 10 tysięcy kilometrów. To powoduje, że korzystanie z przewozu ładunków ograniczone jest do środków transportu zdolnych pokonać taką odległość. Stąd do przewozu towarów z Chin stosowane są wyłącznie statki, pociągi oraz samoloty. Każdy z tych środków transportu jest w stanie bezpiecznie dowieźć towary nawet z odległych stron świata. Jednakże różnią się one zarówno czasem transportu, jak i ceną, którą trzeba zapłacić za przewóz. Czym charakteryzują się poszczególne środki transportu i czego możesz od nich oczekiwać?
Fracht kolejowy — zoptymalizowany sposób przewozu towarów
Polskę z Chinami łączy trasa kolejowa zwana Nowym Jedwabnym Szlakiem. Pozwala ona na przewóz ładunków za pomocą ekspresowych pociągów towarowych zdolnych przewieźć każdy ładunek. Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest stosunkowo krótki czas dostawy, który wynosi od 24 do 28 dni (w usłudze door-to-door). W ten sposób można spodziewać się, że ładunek od nadawcy do odbiorcy dotrze w czasie krótszym niż miesiąc. Co ważne, tak krótki czas dostawy nie pociąga za sobą wygórowanych cen. Są one znacząco niższe niż w przypadku frachtu lotniczego i porównywalne z transportem morskim. Warto jednak podkreślić, że cenniki ulegają stałym zmianom — dotyczy to zarówno samolotów, jak i pociągów czy kontenerowców.
Zaletą frachtu kolejowego jest wysoka przepustowość Nowego Jedwabnego Szlaku. Obecnie do Małaszewicz — głównego terminala przeładunkowego w Polsce dojeżdża w tygodniu kilkadziesiąt składów kolejowych. To powoduje, że nawet wielokontenerowe ładunki dowożone są bez zbędnej zwłoki.
Transport morski — najpopularniejszy środek transportu
Fracht morski jest najstarszym, ale też najczęściej wykorzystywanym sposobem na transport towarów z ChRL. Jednorazowo umożliwia dostarczenie tysięcy kontenerów. Jednak jego wadą jest długi czas oczekiwania na dostawę — kontenerowce potrzebują od 2 do 3 miesięcy na dostarczenie ładunku do odbiorców. Co więcej, globalny transit time dostawy może ulec wydłużeniu z powodu powszechnego rolowania kontenerów oraz poszukiwania wolnego miejsca na statku. Transport morski narażony jest takę na zdarzenia losowe wynikające z zablokowania Kanału Sueskiego, w wyniku czego dostawa może wydłużyć się o kolejne tygodnie. Jednocześnie przewóz kontenerowcem zapewnia zazwyczaj najniższe ceny za transport całokontenerowy. W przypadku przewozu drobnicowego lepiej wybrać ekspresowe pociągi kolejowe, które przeważnie oferują niższą cenę za przewóz ładunku.
Fracht lotniczy — błyskawiczna dostawa towarów
Transport lotniczy jest bez wątpienia najszybszym sposobem na dowóz towarów z Chin. Globalny transit time dla ładunku wynosi w nim nie więcej niż 2 tygodnie — więc jest krótsze od oferty kolei o 50%. Warto jednak podkreślić, że krótszy czas dostawy wiąże się z koniecznością znacznie wyższych opłat, niż to ma miejsce w przypadku kolei i kontenerowców. Samoloty transportowe oferują również mniejszą przestrzeń ładunkową.
Transport multimodalny — nowoczesne rozwiązanie w transporcie dalekobieżnym
W przypadku transportu towarów z Chin nie można nie wspomnieć o transporcie multimodalnym. Polega on na połączeniu co najmniej 2 środków transportu w jednym procesie przewozowym — na przykład kolei z samochodami ciężarowymi. Takie rozwiązanie pozwala na sprawne dostarczenie ładunków do terminali przeładunkowych lub portów i dostawę z terminali do odbiorców towarów. Konieczne jest także zastosowanie kontenerów, które są zunifikowaną jednostką transportową pozwalająca na bezpieczny przewóz ładunków na dużych odległościach.
źródło: symlog.eu