Gdy w końcu nadchodzi moment, kiedy zakupione mieszkanie jest gotowe i czeka na odbiór, wiele osób daje ponieść się emocjom. Starają się one szybko przejść przez ostateczne procedury, by tylko zdobyć klucze do wymarzonego lokalu. Niestety, często nie zważając przy tym na ewentualne usterki i nie pamiętają o swoich prawach.
W rezultacie, odbiór mieszkania nie przebiega tak, jak powinien, co często kończy się przykrymi niespodziankami po pewnym czasie po podpisaniu umowy przenoszącej i odbiorze kluczy. Żeby uniknąć podobnych rozczarowań, warto pamiętać o kilku kluczowych kwestiach.
Mieszkania na sprzedaż bez pośredników – czym jest odbiór techniczny?
Na początek zajmijmy się kwestiami podstawowymi i wyjaśnieniem, o czym tak naprawdę jest mowa. Według ustawy deweloperskiej z 2011 roku, odbiór techniczny to moment, w którym deweloper przekazuje nabywcy nieruchomości w celu jej skontrolowania. To właśnie wtedy należy sprawdzić zgodność mieszkania, domu lub segmentu z podpisaną wcześniej umową zakupu. Jest to też czas, kiedy mamy możliwość wykrycia ewentualnych usterek i niedoróbek. Co trzeba sprawdzić podczas odbioru? Między innymi:
- ściany – czy nie pojawiły się na nich pęknięcia lub inne defekty,
- piony i poziomy – najlepiej skorzystać z poziomicy,
- stolarkę okienną i drzwiową – także w poszukiwaniu błędów konstrukcyjnych,
- podłogi – czy są równe i czy na wylewce nie pojawiły się pęknięcia,
- instalacje – nie tylko elektryczną, ale też ciepłowniczą, gazową czy wentylacyjną.
Oczywiście do tego dochodzi również sprawdzenie zgodności z ogólnymi normami budowlanymi. Mając to wszystko na uwadze, podczas odbioru mieszkania od dewelopera warto postawić na usługi świadczone przez specjalistów.
Czy odbiór mieszkania jest równoznaczny z przekazaniem kluczy?
W ten sposób przechodzimy do sprawy, która nabywcom mieszkania sprawia najwięcej problemów. Wiele osób błędnie utożsamia odbiór techniczny z momentem przekazania kluczy. W rzeczywistości jest to „tylko” procedura sprawdzenia stanu nieruchomości, która kończy się przygotowaniem specjalnego protokołu. To w nim zgłosić możemy wszelkie usterki oraz nieprawidłowości. Warto podejść do tego bardzo skrupulatnie i w protokole wpisać wszystkie zauważone przez nas nieprawidłowości. Koszty ich usunięcia ponosi bowiem deweloper. Po odbiorze i przekazaniu kluczy, ten obowiązek spada już tylko na nabywcę.
Zgodnie ze wspomnianą wcześniej ustawą, deweloper ma 14 dni na uznanie wskazanych wad, a także 30 dni na ich wyeliminowanie (liczą się od momentu podpisania protokołu). Jeśli zaś chodzi o przekazanie kluczy, jest to moment, kiedy nabywca otrzymuje nieruchomość w posiadanie. Oznacza to tyle, że od tej chwili przejmuje on wszelkie obowiązki i koszty związane z jej utrzymaniem
Kiedy więc dochodzi do przekazania kluczy? Moment ten powinna wskazać umowa deweloperska. Jeśli w jej treści nie ma nic na ten temat, proces odbywa się po podpisaniu umowy o przeniesieniu własności.
Odbiór techniczny mieszkania – z fachowcem czy w pojedynkę?
Mieszkania na sprzedaż bez pośredników to doskonała okazja do tego, aby nabyć nową nieruchomość bez konieczności płacenia prowizji agentowi. W ten sposób możemy zaoszczędzić naprawdę sporo pieniędzy. Żeby jednak nie skończyło się to dla nas źle, musimy zachować pełną ostrożność podczas podpisywania umowy z deweloperem, a także w trakcie omawianego przez nas odbioru technicznego.
Należy wtedy sprawdzić wszystko, co ma wpływ na stan mieszkania. Żeby taka analiza miała w ogóle sens, trzeba dysponować odpowiednią wiedzą z zakresu budownictwa (i nie tylko). Czy więc osoba bez doświadczenia powinna zajmować się odbiorem technicznym? Z punktu widzenia bezpieczeństwa transakcji – nie. W takiej sytuacji jesteśmy bowiem w stanie tylko powierzchniowe ocenić stan mieszkania. A nie o to przecież chodzi.
Właśnie dlatego warto rozważyć współpracę z profesjonalistą. Najlepiej z budowlańcem lub firmą, która specjalizuje się w pomocy świadczonej podczas odbioru technicznego mieszkań. W ten sposób unikniemy wielu przykrych doświadczeń.