Sprężone powietrze jest coraz popularniejszym medium energetycznym w przemyśle i usługach. Stosuje się je zarówno w przemyśle drzewnym, meblarskim, farmaceutycznym, elektronicznym, metalowym, jak i zakładach usługowych — np. w warsztatach samochodowych czy lakierniczych. Zakup kompresora jest jednak nie zawsze optymalnym rozwiązaniem z punktu widzenia ekonomicznego. Jakie inne możliwości daje zatem przedsiębiorstwom branża sprężonego powietrza?
Sprężone powietrze — czy trzeba kupować sprężarkę?
Zakup kompresora do zakładu przemysłowego lub usługowego jest poważnym wyzwaniem inwestycyjnym. Dobre i wydajne sprężarki są często dość drogie, a ich wykorzystanie nie zawsze się zwraca. Dlatego branża sprężonego powietrza dla klientów, którzy korzystają ze skompresowanych gazów sporadycznie lub okresowo, przygotowała alternatywną ofertę — tj. wynajem kompresorów lub outsourcing sprężonego powietrza. Czym różnią się te rozwiązania i dla kogo są dedykowane?
Wynajem kompresorów — czy się opłaca i kto powinien skorzystać?
Jeśli jesteś przedsiębiorcą, który dopiero rozpoczyna działalność produkcyjną lub usługową i mnogość kosztów przekracza Twoje możliwości inwestycyjne, rozważ ofertę wynajmu kompresorów. Obecnie na rynku kompresory na wynajem dostępne są w szerokiej gamie modeli i zapewniają sprężone powietrze o różnych parametrach technicznych, zatem wybór sprężarki dostosowanej do potrzeb Twojej firmy nie będzie trudne. Oferta wynajmu sprężarek obejmuje wszystkie typy kompresorów — od sprężarek tłokowych i śrubowych, po olejowe i bezolejowe, przewoźne, a nawet dmuchawy i urządzenia przeznaczone do układów pneumatycznych.
Dlaczego warto wynająć sprężarkę? Zakup kompresora do firmy zazwyczaj wiąże się z pewnym okresem oczekiwania — kompresory zazwyczaj nie są dostępne od ręki — szczególnie te przeznaczone do przemysłu. Natomiast sprężarki na wynajem można otrzymać w zasadzie natychmiast po podpisaniu umowy najmu. Spośród zalet wynajmu kompresorów można wyliczyć jeszcze możliwość uwzględnienia całej kwoty wynajmu w kosztach działania firmy. Co więcej, kompresory na wynajem są zazwyczaj dostarczane, serwisowane i konserwowane przez firmę, która je wynajmuje. Takie urządzenia są także w razie awarii naprawiane priorytetowo przez profesjonalną firmę serwisową.
Kto jeszcze powinien korzystać z usługi wynajmu kompresorów? Sprężarka na wynajem to doskonałe rozwiązanie dla firm, które czekają na nowy kompresor, a nie chcą zatrzymywać produkcji, albo muszą odłączyć posiadane urządzenie z powodu naprawy lub remontu. Taką opcję doceniają również przedsiębiorcy, który dysponują zmiennymi kontraktami lub elastycznie dostosowują profil produkcji do wymagań rynku.
Outsourcing sprężonego powietrza — co to jest i dla kogo?
Outsourcing sprężonego powietrza nie wiąże się z żadnym ryzykiem, ponieważ nie wymaga ani zakupu maszyn, ani leasingu, ani wynajmu sprężarek. Usługa ta polega na zakupie stricte sprężonego powietrza. Może być ono dostarczone w wynajętym lub należącym do klienta zbiorniku ciśnieniowym. Jest to usługa niezwykle elastyczna — zamówiony gaz, w zależności od potrzeb zamawiającego, dostarczany jest w firmie ciągłej, sezonowej lub okresowej. Można zamówić także sprężony gaz okazjonalnie.
Klient, składając zamówienie, określa parametry skompresowanego medium. Określa także formę zakupu — w abonamencie lub w metrach sześciennych. Co ważne, dostarczany gaz ma ściśle określone parametry i produkowany jest przy zastosowaniu dedykowanych, specjalistycznych sprężarek. Można zamówić sprężone powietrze o różnych klasach czystości — także to o klasie „0” i o różnej wydajności czy ciśnieniu.
Komu jest dedykowana oferta outsourcingu sprężonego powietrza? Z tego rodzaju usług najczęściej korzystają firmy, które nie są zainteresowane inwestycją polegająca na tworzeniu sprężarkowni. Jednocześnie wymagają stałych dostaw sprężonego gazu o ściśle określonych parametrach. W efekcie to firma serwisująca przejmuje na siebie zobowiązanie stałej kontroli dostaw medium i jego jakości.