Dzisiejszy artykuł porusza temat, na który każdy ma swoje zdanie. Jak skutecznie i szybko nauczyć się pływać? Kiedyś ojcowie twierdzili, że najlepszą metodą jest wrzucenie dziecka do basenu, na tak zwaną głęboką wodę. Nie na każdego ta metoda działa. Na temat nauki pływania powstało wiele poradników. Pływanie jest umiejętnością, którą warto posiadać, bo nie wiadomo, kiedy może się przydać. W tym artykule podpowiemy, jak nauczyć się pływać samemu? Czy dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z lekcji pływania?
Jak nauczyć się pływać?
Pierwszym podstawowym krokiem, aby nabyć tą umiejętność jest oswojenie się z wodą. W tym celu warto zanurzyć głowę na niewielkiej głębokości. Następnie staramy się przesuwać stopniowo w głąb basenu. Pomocnym przyrządem może się okazać deska do pływania. Pomoże ona nam w samodzielnej nauce pływania. Sprawi, że będziemy czuć się bezpiecznie.
Aby szybko nabyć omawianą umiejętność spróbujmy położyć się na desce. Następnie dodajemy powoli ruchy rąk i nóg. Kiedy opanujemy już ruchy kończyn oraz ich synchronizację, możemy przejść do następnego kroku. Złapmy deskę rękoma i zacznijmy wykonywać pionowy ruch nożycowy nogami.
Opanowanie podstaw pływania daje nam przepustkę do następnych kroków. Do naszej nauki wprowadzamy ruchy typowe dla danego stylu pływackiego. Jaki styl wybrać na początek? Tu wśród znawców tematu jest konflikt. Jedni twierdzą, że najłatwiejszy jest styl grzbietowy, inni zaś preferują żabkę. Prawda jest taka, że każdy z nich jest dobry do nauki pływania.
Nauka pływania żabką
Żabka, czyli styl klasyczny polega na zsynchronizowanych i symetrycznych ruchach wszystkich kończyn. Ramiona i nogi nie mogą być szeroko rozwarte, bo spowodują zbyt duże opory wody. W Żabce ważne jest pilnowanie synchronizacji, to znaczy, gdy pracujemy ramionami nogi muszą być wyprostowane i na odwrót podczas pracy nóg ramiona muszą być wyprostwane.
Nauka pływania w stylu klasycznym musi być tak przeprowadzona, by nadmiernie nie obciążać kręgosłupa. W tym celu nie wolno zadzierać głowy do góry. Powinna ona być skierowana poziomo do dna, gdy wykonujemy tak zwane odbicie. Wtedy to zagarniamy wodę ramionami, które są skierowane w dół. W tym czasie ramiona powinny być zgięte w łokciach pod kątem 90 stopni. Pamiętaj, aby łokcie nie przekraczały linii barków.
Kolejną ważną sprawą jest to, że gdy wynurzamy głowę, by zaczerpnąć powietrza oraz gdy ją opuszczamy do wody musimy pamiętać o skierowaniu rąk w taki sposób, by palce dłoni złączyły się na wysokości twarzy, a następnie zetknęły się ze sobą łokcie. Następnie wracamy do pozycji wyjściowej.
Gdy prostujemy ramiona w stylu klasycznym musimy pracować nogami. W tym celu kierujemy pięty w stronę pośladków, a palce na zewnątrz. Tak ułożonymi nogami odpychamy się i prostujemy.
Czy warto nauczyć się pływać samemu?
Każdy z nas kojarzy jak wygląda styl pływania żabką. Zaobserwować możemy go u pływaków na zawodach. Opis, który przedstawiliśmy powyżej może wydawać się na pierwszy rzut oka skomplikowany. Warto więc obejrzeć filmiki z nauką stylu klasycznego krok po kroku, które są dostępne w sieci. Najważniejszą sprawą w nauce pływania jest wiara w siebie.
Czy warto skorzystać z pomocy instruktora pływania?
Instruktor pomoże nam ustrzec się błędów podczas stawiania pierwszych kroków na basenie. Jeżeli więc nie masz czasu na samo szkolenie warto skorzystać z lekcji. Jeżeli chcesz nauczyć tej umiejętności dziecko instruktor podejdzie do tematu profesjonalnie. Posiada on doświadczenie w pracy z najmłodszymi. Dziecko dodatkowo nauczy się współpracy oraz zostanie mu zaszczepiony sportowy duch.