USG tętnic nerkowych jest badaniem ściśle powiązanym między innymi z problemem nadciśnienia tętniczego. Wykonuje się je przy tak zwanej rozszerzonej diagnostyce tego schorzenia. Ocenia ono także stan tętnicy nerkowej, pozwala w wykryciu zmian w naczyniach wewnątrznerkowych oraz w samej nerce. Z artykułu dowiecie się, jak przygotować się do badania i kiedy należy się na nie zgłosić.
Kiedy zgłosić się na USG tętnic nerkowych
Podstawowym wskazaniem takiego badania są wspomniane już problemy z nadciśnieniem tętniczym. Należy pamiętać, że długo utrzymujący się stan podwyższonego ciśnienia jest objawem niepokojącym. Nie można za każdym razem tłumaczyć sobie tego szybkim tempem życia, stresującą pracą, czy jakimikolwiek innymi, podobnymi elementami. Owszem, one również mogą mieć na to wpływ, jednak nie mogą przysłaniać istoty całego problemu. Tym bardziej, że może się okazać, że kłopoty z ciśnieniem wynikają na przykład ze zwężenia tętnic, problemów z przepływem krwi, miażdżycą, czy innymi poważnymi schorzeniami. Nie badając przyczyny tego stanu można sprawić sobie jeszcze więcej problemów zdrowotnych. Dlatego, jeżeli pacjent zauważa u siebie problemy z ciśnieniem, zwłaszcza jeśli zaczynają się już w młodym wieku, powinien zgłosić się do lekarza. Dotyczy to zarówno nadciśnienia, jak i jego gwałtownych spadków. Wskazań do wykonania tego typu badania jest więcej. To między innymi stwierdzona zakrzepica żyły nerkowej, ale i mocne pogorszenie funkcjonowania nerek.
Nie bez znaczenia jest też obciążenie genetyczne pacjenta. Jeśli w rodzinie zdarzały się przypadki miażdżycy lub zakrzepicy to ważne jest, by kontrolować się regularnie właśnie w tym zakresie. Na badanie USG tętnic nerkowych kierowani są także pacjenci, którzy przeszli transplantację nerki – po to, by regularnie móc oceniać, czy organ się przyjął i czy funkcjonuje prawidłowo.
Jak się przygotować do badania USG tętnic nerkowych
Jest to jedno z tych badań USG, do którego wymaga się od pacjenta wcześniejszego przygotowania. Powinien więc być na czczo, czyli przez około sześciu godzin nie powinien przyjmować żadnych posiłków. Dodatkowo zaleca się, by na godzinę przed wizytą nie palić papierosów i nie żuć gumy. Co więcej, na dzień lub dwa przed planowanym badaniem, pacjent powinien stosować dietę lekkostrawną. Jeśli ma problemy ze wzdęciami, zaleca się przyjmowanie odpowiednich kapsułek, które pozwolą poradzić sobie z tym problemem. To ważne, by żadne dodatkowe dolegliwości nie zaburzyły obrazu badania.
Zaleca się także założenie wygodnej odzieży, która pozwoli na swobodne odsłonięcie badanych obszarów ciała. Niezbędne jest również zabranie ze sobą całej dokumentacji medycznej, jeżeli problemy z ciśnieniem zdarzały się już od jakiegoś czasu. Dobrze jest też, by pacjent – w miarę możliwości – dowiedział się, czy w najbliższej rodzinie jej członkowie cierpieli na problemy z tętnicami nerkowymi.
Badanie USG tętnic nerkowych – jak przebiega
Tak jak w przypadku każdego badania USG, badanie tętnic nerkowych jest całkowicie bezinwazyjne i bezbolesne. Na początku wizyty lekarz przeprowadza wywiad z pacjentem, sprawdza dotychczasową dokumentację medyczną, wypytuje o wszelkiego rodzaju dolegliwości, może także dopytać o podobne problemy w najbliższej rodzinie. Następnie prosi pacjenta o położenie się na leżance i za pomocą aparatu USG przeprowadza dokładne badanie.
Doppler tętnic nerkowych pozwala na dokładne sprawdzenie zarówno naczyń krwionośnych, przepływów w nich, a także stanu nerek. Jeśli pojawi się u pacjenta zakrzep, tętniak lub zwężenie naczyń krwionośnych, to właśnie podczas takiego badania można dokładnie zlokalizować jego umiejscowienie oraz sprawdzić, jak bardzo jest ono zaawansowane. Następnie lekarz streszcza wynik badania i przedstawia, jakie powinny być kolejne kroki – czy wszystko jest w porządku, czy może będzie wymagana kolejna wizyta u specjalisty i dalsza diagnostyka.