Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes

Jak wybrać odpowiednią sprężarkę do zakładu?

Wybór odpowiedniej sprężarki do zakładu wymaga przemyślanej analizy potrzeb, wymagań technicznych aplikacji oraz warunków pracy. Na co trzeba zwrócić uwagę kupując kompresor do zakładu? Poznaj podstawowe kroki, jakie musisz podjąć, aby wybrać odpowiednią sprężarkę do zakładu.

Określ zapotrzebowanie procesów na sprężone powietrze

Pierwszym krokiem przy wyborze kompresora jest dokładne określenie zapotrzebowania zakładu na sprężone powietrze. Musisz pamiętać, aby uwzględnić rodzaje zastosowań, wymagane ciśnienie, ilość sprężonego powietrza oraz stabilność dostaw. Te wszystkie elementy będą kluczowe dla prawidłowego działania procesów zasilanych sprężonym powietrzem. Warto także zwrócić uwagę na ewentualne zmiany w zapotrzebowaniu w przyszłości, aby sprężarka mogła dostarczyć wystarczającą ilość powietrza nawet w przypadku wzrostu produkcji. Musisz zatem przewidzieć w perspektywie kilkuletniej ewentualny rozwój swojej firmy.

Rodzaj sprężarki powietrza

Kiedy już oszacujesz zapotrzebowanie zakładu na medium robocze możesz wybrać odpowiedni rodzaj sprężarki, który najlepiej odpowiada potrzebom zakładu. W ofercie rynkowej dostępny jest duży wybór różnorodnych kompresorów charakteryzujących się odmienną budową i funkcjonalnością. Wśród najpopularniejszych rodzajów znajdziesz sprężarki tłokowe, śrubowe i spiralne, z różnym napędem. Możesz zdecydować się na kompresor olejowy lub bezolejowy. Jeśli wiesz, jakiem zapotrzebowaniem będą cechować się procesy w Twoim zakładzie, możesz wybrać sprężarkę o stałej lub zmiennej wydajności. Możesz także zdecydować się na kompresor stacjonarny lub mobilny, ze zbiornikiem ciśnieniowym lub bez zbiornika. Warto pamiętać, że każdy z tych rodzajów ma swoje zalety i ograniczenia, które należy uwzględnić przy wyborze.

Efektywność energetyczna

Efektywność energetyczna jest kluczowym czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę, zwłaszcza jeśli sprężarka będzie pracować przez długi czas. Wybór sprężarki o wysokiej efektywności energetycznej pozwoli ograniczyć koszty eksploatacji i zmniejszyć zużycie energii elektrycznej. Dobrym rozwiązaniem jest wybór sprężarki o zmiennej prędkości obrotowej, która jest nie tylko doskonała do aplikacji o zmiennym zapotrzebowaniu na sprężone powietrze, ale również generuje stosunkowo niskie koszty eksploatacyjne związane ze zużyciem energii elektrycznej.

Zbiornik ciśnieniowy

Zbiornik sprężonego powietrza jest magazynem energii, w którym będziesz gromadzić medium robocze. To ważny element systemu sprężonego powietrza, który w sytuacjach wzmożonego zapotrzebowania na medium robocze pozwala utrzymać wymagane ciśnienie w układzie. Jest jednocześnie pomocny w łagodzeniu pulsacji w układach zasilanych przez sprężarki tłokowe. Kluczem do sukcesu Twojego zakładu jest nie tylko decyzja o zakupie zbiornika ciśnieniowego, ale także odpowiedni wybór jego pojemności. Musisz pamiętać, że w zależności od zapotrzebowania na sprężone powietrze oraz stabilności dostaw, należy odpowiednio dobrać pojemność zbiornika powietrza. Większy zbiornik może być potrzebny w przypadku zmiennego zapotrzebowania lub zastosowań wymagających większej ilości powietrza w krótkim czasie. Jednocześnie zbyt duży zbiornik ciśnieniowy będzie obciążeniem dla kompresora i generował będzie nadmierne zużycie energii elektrycznej koniecznej do wyprodukowania skompresowanego gazu przeznaczonego do magazynowania w zbiorniku. 

System uzdatniania sprężonego powietrza

Oczyszczanie sprężonego medium wiąże się z eliminacją zanieczyszczeń stałych, olejowych oraz wilgoci. Dlatego w zależności od zastosowań kluczowy jest dobór odpowiednich urządzeń odpowiedzialnych za osuszanie, odolejanie i eliminację zanieczyszczeń stałych. W przypadku zastosowań wymagających suchego powietrza, należy uwzględnić konieczność zainstalowania zarówno separatora cyklonowego, jak i osuszacza powietrza (chłodniczego lub adsorpcyjnego) w systemie. Osuszanie powietrza jest kluczowe dla zapobiegania korozji, uszkodzeniom urządzeń oraz poprawy jakości produktów.

Głośność pracy

Kupując sprężarkę do zakładu warto zwrócić uwagę na poziom hałasu generowany przez urządzenie, zwłaszcza jeśli zakład znajduje się w pobliżu obszaru mieszkalnego lub wymaga zachowania niskiego poziomu hałasu w miejscu pracy. Ma to także znaczenie w sytuacji, kiedy kompresor będzie zlokalizowany bezpośrednio przy stanowiskach roboczych.

Wsparcie techniczne i serwis

Warto także sprawdzić dostępność wsparcia technicznego oraz serwisu dla wybranej sprężarki. Dostępność części zamiennych, serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego oraz profesjonalne wsparcie techniczne mogą być istotne w przypadku ewentualnych problemów lub konieczności konserwacji. Dobrym pomysłem jest kupowanie maszyny od sprawdzonego dostawcy, który zajmuje się nie tylko sprzedażą sprężarek, ale oferuje również usługi serwisowe tych maszyn.

Koszty zakupu i eksploatacji

Oczywiście, koszty zakupu i eksploatacji są istotnymi czynnikami, które należy wziąć pod uwagę. Trzeba znaleźć balans pomiędzy jakością, wydajnością a kosztami, aby wybrać sprężarkę, która najlepiej odpowiada budżetowi i potrzebom zakładu.

źródło: Czemar sprężarki

Zobacz również

Biznes

Baner  jest bardzo skutecznym i relatywnie tanim sposobem na reklamę. Banery wielkoformatowe są stosowane od wielu lat i nadal bardzo dobrze spełniają swoją funkcję,...

Biznes

Wykorzystywane w działalności gospodarczej instalacje emitujące gazy i pyły mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że wymagają uzyskania stosownego pozwolenia....

Life Style

Już sam fakt konieczności pożegnania bliskiego nie jest łatwy. Towarzyszy temu wiele trudnych emocji. To zresztą moment, do którego nie da się przygotować, ani...

Biznes

Instalacje gazów medycznych w placówkach opieki zdrowotnej i szpitalach ratują życie i stanowią kluczowy element opieki nad pacjentem. Jednym z wymaganych obowiązków pracowników opieki zdrowotnej...

Copyright © 2020 Carrox Magazyn