Rosnąca popularność szkoleń, kursów i konferencji online doprowadziła do rozwoju nowych form prezentowania treści. Jedną z nich jest prezentacja multimedialna z lektorem. To propozycja, która sprawdza się w różnych sytuacjach. Kiedy w szczególności warto stworzyć prezentację multimedialną z lektorem? Jak to zrobić?
Prezentacja multimedialna z lektorem – kiedy warto zdecydować się na nią?
Prezentacja multimedialna z lektorem to coraz chętniej wybierana opcja. W swoim wyglądzie nie różni się niczym od klasycznego pokazu slajdów. Ma jednak dodaną narrację lektora, co w pewnych okolicznościach jest niezwykle przydatne. Nagrany dźwięk pozwala również urozmaicić pokaz. Kiedy w szczególności warto stworzyć prezentację multimedialną z lektorem?
- Gdy wiesz, że odbiorcy będą ją oglądać z odtworzenia. Ma to miejsce np. podczas szkoleń i kursów online, które nie wymagają od osoby prowadzącej i uczestnika komunikowania się na bieżąco. Tworząc prezentację multimedialną do odtworzenia, prelegent nie musi upychać treści na slajdach, lecz może nagrać swój komentarz, który wyjaśni użytkownikom wszelkie zawiłości podejmowanego tematu. Dzięki temu pokaz slajdów zachowa swoją atrakcyjność wizualną i będzie przyjemny w odbiorze.
- Gdy nie masz możliwości osobiście spotkać się z kontrahentem lub klientem. Prezentacja biznesowa nie może zawierać zbyt dużej ilości tekstu. Szybko bowiem zniechęciłaby do siebie odbiorcę. O wiele lepiej oddziałują na wyobraźnię wykresy, tabele czy też infografiki. Niestety, pozbawione komentarza niewiele powiedzą potencjalnemu partnerowi biznesowemu. Na szczęście, objaśnić je może nagrany lektor.
Decydując się na ten prezentacją multimedialną z lektorem, nie tylko zadbasz o to, aby kontrahenci lub klienci nie pominęli żadnej istotnej informacji, która mogłaby ich zachęcić do współpracy z Tobą, ale również podkreślisz swój profesjonalizm i zaangażowanie. Przed rozpoczęciem nagrania przećwicz jednak to, co chcesz powiedzieć. Stwórz skrypt, którym będziesz się posiłkować. Dzięki temu płynnie przejdziesz z jednego slajdu na drugi. - Gdy chcesz zaskoczyć odbiorców nietypową formą. Większość prezentacji multimedialnych nie ma lektora. Nagrywając dźwięk, możesz więc wyróżnić swój pokaz slajdów na ich tle.
Tworzenie prezentacji multimedialnej z lektorem – czy to skomplikowane?
Program PowerPoint oferuje szereg funkcji, które pozwalają uświetnić tworzone za jego pomocą prezentacje multimedialne. Jedną z nich jest możliwość nagrania narracji lektora. W tym celu wystarczy wejść w zakładkę Wstawianie, a następnie Dźwięk, a potem wybrać Nagraj dźwięk. Twoim oczom powinno ukazać się niewielkie okienko z przyciskami Play, Stop, Record.
Teraz wystarczy, że nazwiesz nagrania, np. „Slajd 1”, i możesz rozpocząć nagrywanie. W tym celu wciśnij przycisk Record. Żeby przejrzeć wyniki swoich prac, wybierz Stop, a następnie Play. Jeśli nagranie nie budzi Twoich zastrzeżeń, wciśnij OK, a jeśli chcesz rozpocząć nagrywanie od nowa, kliknij Anuluj. Po wciśnięciu OK Twoim oczom ukaże się ikona dźwięku. Możesz ją przenieść w dowolne miejsce na slajdzie.
Żeby dostosować nagranie, wejdź w zakładkę Narzędzia audio, a następnie Odtwarzanie. Dostępne opcje pozwalają m.in. przyciąć nagranie czy też dopasować jego głośność. Możesz również wybrać sposób jego odtwarzania – w kolejności klikania, automatycznie i po kliknięciu. Żeby natomiast usunąć plik, zaznacz ikonę dźwięku znajdującą się na slajdzie i wciśnij przycisk Delete.
Istnieją różne sytuacje, podczas których prezentacja multimedialna z lektorem doskonale się sprawdza. Nagrany głos pełni funkcję przewodnika, który krok po kroku prowadzi odbiorcę przez poszczególne slajdy. Dzięki temu nie przeoczy on żadnej ważnej informacji. Dodatkowo lektor może sterować uwagą widza, odpowiednio modulując głosem. To nie tylko praktyczne rozwiązanie, ale i ciekawe urozmaicenie pokazu slajdów.