Przybyszka amerykańska, mimo że dość rzadko pojawia się w mieszkaniach i domach, to jednak może zaatakować nieruchomości. Warto pozbyć się tego owada, ponieważ jest on wszystkożerny i bez problemu przetrwa w pobliżu podmokłych terenów lub nawadnianych upraw.
Przybyszka amerykańska – jak rozpoznać tego owada?
Przybyszka amerykańska to owad, który ma kolor od brązowego do brunatnego i osiąga rozmiar do 50 mm. Warto zwrócić uwagę na dość szybko osiąganą dojrzałość płciową, która wynosi od 6 do 12 miesięcy od wyklucia. To owad, którego samica składa od 12 do 15 jaj miesięcznie. Przybyszka amerykańska jest wszystkożerna, bytuje w temperaturze od 20 do 29 stopni Celsjusza.
Kryjówką przybyszki amerykańskiej żyjącej w strefie, gdzie występują wyłącznie wysokie temperatury powietrza, tj. przekraczające 19 stopni Celsjusza o dowolnej porze roku, są tereny znajdujące się na zewnątrz budynków – najlepiej w okolicach podmokłych terenów bądź też często nawadnianych pól uprawnych. To owad, który prowadzi tryb nocny i potrafi przemieszczać się przy użyciu skrzydeł. Z uwagi na powyższe przybyszka amerykańska może znacznie szybciej docierać do różnych miejsc niż owady pełzające.
Przybyszka amerykańska zwana jest inaczej karaluchem amerykańskim bądź też karaczanem amerykańskim. To gatunek synantropijny, z rzędu karaczanów, należący do rodziny karaczanowatych. Wbrew swojej nazwie owad ten wywodzi się z Azji Południowo-Wschodniej. Przybyszka amerykańska za pośrednictwem człowieka i jego dalekomorskich wypraw obecna jest na całym świecie, z wyjątkiem rejonów polarnych. Nazwa naukowa tego owada to Periplaneta Americana.
Tryb życia przybyszki amerykańskiej
Przybyszka amerykańska, czyli Periplaneta Americana jest gatunkiem karaczana spotykanym w Polsce. To największy karaczan, jaki występuje w miastach, wsiach i miasteczkach.
Na przedpleczu przybyszki amerykańskiej widać dwie ciemniejsze plamy. To gatunek, który może być spotykany w domowych terrariach i hodowany jako zwierzę laboratoryjne. Niestety w wielu nieruchomościach pojawia się on jako szkodnik.
Obszarem występowania tego owada jest Europa, Azja i Afryka. Przybyszka amerykańska żyje przez dwa lata. Jej kokon z jajami ukrywany jest w resztkach znajdowanego pożywienia. Samica w swoim życiu może złożyć około 70 kokonów, w którym znajduje się około 20 jaj. Przybyszka amerykańska bytuje w piwnicach budynków i pomieszczeniach ciepłych o dużej wilgotności. W polskim środowisku naturalnym nie przeżywa ona w warunkach atmosferycznych, szczególnie w okresie jesieni i zimy, kiedy temperatura powietrza na zewnątrz spada poniżej 19 stopni Celsjusza.
Utylizacja przybyszki amerykańskiej przy pomocy odpowiednio dobranych metod
Korzystanie z profesjonalnych metod zwalczania przybyszki amerykańskiej może pomóc w pozbyciu się tego owada i zapobiec jego ponownemu kolonizowaniu się. Do tego celu można wykorzystać powszechnie znane zamgławianie ULV. Zimna mgła emitowana przez zamgławiacz ULV w wersji elektronicznej, składa się z wody, a także skoncentrowanego środka owadobójczego.
Zamgławianie ULV na przybyszki amerykańskie stosuje się tylko i wyłącznie, gdy owady te rozmnażają się w zastraszającym tempie, co oznacza, że w budynku wystąpiło silne zarobaczenie. Można zdecydować się również na żelowanie. Ta metoda również powinna być przeprowadzona przez profesjonalistów. Żel na przybyszkę amerykańską to trutka pokarmowa z atraktem wabiącym. Jego silne stężenie może być szkodliwe nie tylko dla zwierząt, ale również dla ludzi. Dlatego nie warto ryzykować i stosować skoncentrowanych preparatów bez wiedzy z zakresu chemii. Na przybyszkę amerykańską stosuje się także oprysk chemiczny wykonywany na klatkach schodowych, w piwnicach, śmietnikach, a także terenach znajdujących się wokół budynków, gdzie zagnieździły się te owady. Należy pamiętać, że występowanie przybyszki amerykańskiej w Polsce, tak jak już wcześniej wspomniano, należy do rzadkości, jednak owad ten może przysporzyć właścicielom domów i mieszkań sporych problemów. W związku z tym należy się go jak najszybciej pozbyć.
Zwalczanie przybyszki amerykańskiej powinno być priorytetem, jeśli zauważyło się inwazję tego owada. Nie należy dopuścić do jej kolonizowania się, ponieważ może doprowadzić to do zaatakowania każdej nieruchomości graniczącej z gniazdami przybyszki amerykańskiej.
źródło: Derato.pl