Connect with us

Hi, what are you looking for?

Biznes

Transport lotniczy, morski, kolejowy czy ciężarowy – który wybrać

Transportation and logistics of Container Cargo ship and Cargo plane. 3d rendering and illustration.

Transport to dziedzina, która rozwija się w szybkim tempie. Obecnie, chcąc zlecić przewóz ładunku, można wybierać pomiędzy różnymi formami transportu. Każda z nich cechuje się innymi rozwiązaniami, które sprawdzają się przy danych potrzebach, uwzględniając jednocześnie optymalne i atrakcyjne finansowo rozwiązania. Czym zatem charakteryzują się wymienione sposoby transportu i komu powierzyć ich realizację?

Transport – rozwiązania uwzględniające różne potrzeby

Zarówno transport lotniczy, jak i morski, kolejowy czy ciężarowy  zapewnia sprawny przesył towarów ładunków na arenie międzynarodowej oraz międzykontynentalnej. Niewątpliwie ogromną zaletą poszczególnych form przewozu jest możliwość ich wzajemnego łączenia, dzięki czemu towar zakupiony np. w Chinach dociera do swojego odbiorcy w Polsce pod wskazany adres. Transport multimodalny, zdaniem ekspertów z branży logistycznej, w przyszłości będzie zajmował czołową rolę gwarantując krótki okres dostawy oraz atrakcyjny koszt przedsięwzięcia.

Jak wspomniano wcześniej, każda z tytułowych form przewozu cechuje się odrębnymi korzyściami. Transport lotniczy to sprawdzone rozwiązanie dla towarów, które muszą zostać dostarczone do odbiorcy w możliwie jak najkrótszym czasie. Dzięki swojej specyfice może być z powodzeniem stosowany zarówno pomiędzy kontynentami, jak również pomiędzy sąsiadującymi państwami. Tak atrakcyjne rozwiązanie niesie ze sobą pewne ograniczenia, do których zaliczyć można te związane z wagą towaru oraz jego rodzajem. Istotnym czynnikiem, który może negatywnie wpłynąć na termin dostawy, są także warunki pogodowe.

Kolejne rozwiązanie to transport morski. Dzięki niezwykle rozwiniętej infrastrukturze logistycznej przewóz szlakami wodnymi jest w pełni bezpieczny i atrakcyjny cenowo. Brak ograniczeń ilościowych oraz możliwość przewożenia praktycznie dowolnego rodzaju ładunku sprawia, że każdego dnia setki kontenerowców przemierza międzynarodowe wody. Co ważne – spedycja  morska od lat przyczynia się do rozwoju transportu kontenerowego. Uniwersalne rozmiary oraz łatwość przeładunku towarów znajdujących się w kontenerach zachęca do skorzystania z tego rozwiązania. Również w tym przypadku należy liczyć się z pewnymi ograniczeniami, które mogą wpłynąć na czas usługi. Ze względu na swoją złożoność transport drogą morską to operacja, która pochłania nieco więcej czasu. Rekompensatą jest atrakcyjny koszt usługi w pełni dostosowany do potrzeb klienta.

Kolej a transport ciężarowy – co wybrać?

Alternatywą dla wspomnianych wcześniej propozycji jest transport kolejowy. Dzięki postępowi technologicznemu dzisiejsze pociągi zapewniają przewozy międzykontynentalne łącząc Azję z Europą. Przykładem takiego rozwiązania mogą być intermodalne pociągi z Chin, których zaletą  jest kompleksowość usług oraz niski koszt przedsięwzięcia. Dzięki specyfikacji transportu kolejowego okres oczekiwania na zakupione towary deklasuje wspomnianą wcześniej spedycję drogą morską. Średni czas oczekiwania na towary z Chin wynosi około 3-4 tygodnie.

Ze względu na zapotrzebowanie klientów przewoźnicy wprowadzają do swoich ofert różnorodne wagony, które pozwalają na przewóz dowolnego rodzaju ładunku – w tym żywności, towarów sypkich, kontenerów, a także paliw i innych substancji. Ostatnią z tytułowych propozycji cechuje dostępność i swoboda związana z elastycznym połączeniem usług na przykład z transportem ciężarowym. Do największych korzyści spedycji kolejowej zalicza się krótki okres realizacji przedsięwzięcia oraz atrakcyjny koszt zlecenia.

Dzięki doskonale rozwiniętej sieci dróg, transport ciężarowy odgrywa w Europie kluczową rolę. Biorąc pod uwagę specyfikację pozostałych środków przewozu spedycja ciężarowa może stanowić dopełnienie ofert umożliwiając odbiór towaru od klienta wraz z jego dostawą pod wskazany adres. Każda z prezentowanych opcji posiada swoje niepodważalne zalety – to, które rozwiązanie wybrać zależy od indywidualnych potrzeb.

Źródło: Symlog Warszawa – spedycja międzynarodowa

Zobacz również

Biznes

Baner  jest bardzo skutecznym i relatywnie tanim sposobem na reklamę. Banery wielkoformatowe są stosowane od wielu lat i nadal bardzo dobrze spełniają swoją funkcję,...

Biznes

Wykorzystywane w działalności gospodarczej instalacje emitujące gazy i pyły mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że wymagają uzyskania stosownego pozwolenia....

Dom i ogród

Gdy w końcu nadchodzi moment, kiedy zakupione mieszkanie jest gotowe i czeka na odbiór, wiele osób daje ponieść się emocjom. Starają się one szybko...

Dom i ogród

Aranżacja małej kuchni wymaga odpowiedniego pomysłu oraz skrupulatnego planowania – zwłaszcza w kontekście wyboru mebli kuchennych. Współczesny rynek meblarski oferuje szereg praktycznych rozwiązań, które...

Copyright © 2020 Carrox Magazyn