Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dom i ogród

Pamiętaj o serwisie – przygotuj klimatyzację na sezon letni

Systematyczne serwisowanie klimatyzacji jest gwarancją bezawaryjnej pracy systemu przez długie lata. Dodatkowo zapewnia właściwą filtrację powietrza, dzięki której w pomieszczeniu będzie panować zdrowa i wolna od niebezpiecznych substancji atmosfera.

Dlaczego trzeba serwisować system klimatyzacji

Dla sprawnego i efektywnego działania klimatyzacji niezbędne jest wykonanie systematycznego serwisu. Zapewni on prawidłową pracę całego systemu, w ramach której urządzenie zagwarantuje zarówno optymalne warunki termiczne w obiekcie, jak i właściwą filtrację powietrza przy jednoczesnym minimalnym poziomie zużycia energii elektrycznej.

Serwis klimatyzacji powinien być realizowany zarówno w systemach typu split, jak i multi-split funkcjonujących w domach, mieszkaniach czy obiektach usługowych lub handlowych. Najlepiej, kiedy przeprowadzany jest dwa razy w roku – wiosną przygotowując system przed okresem najbardziej wzmożonej pracy podczas letnich upałów i jesienią po zakończeniu sezonu chłodniczego, ale przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli wykorzystujesz klimatyzację wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń pamiętaj o serwisowaniu urządzeń co najmniej raz w roku w sezonie wiosennym.

Istotną funkcją klimatyzatora jest oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, alergenów a także, w przypadku bardziej zaawansowanych jednostek, ze smogu i nieprzyjemnych zapachów. Systemy klimatyzacji działają sprawnie w zakresie oczyszczania powietrza tylko w sytuacji, kiedy wyposażone są w czyste filtry, a wewnątrz nie znajdują się kolonie grzybów. Jednocześnie serwis nie polega wyłącznie na oczyszczeniu systemu filtracji, ale także na wykonaniu kompleksowego przeglądu urządzeń, który zapewni bezawaryjność i pełną wydajność pracy klimatyzacji.

Jak przebiega usługa serwisu systemu klimatyzacyjnego

Prace serwisowe powinny obejmować serwis oraz konserwację urządzeń – to pozwoli na sprawną pracę systemu przez długi czas. Systematyczna kontrola ponadto wykryje wszelkie usterki i umożliwi szybką naprawę zużytych części, dzięki czemu degradacja urządzeń nie spowoduje dużej awarii uniemożliwiającej pracę klimatyzacji.

Jednym z podstawowych etapów serwisu jest czyszczenie klimatyzacji. Powinno dotyczyć nie tylko elementów zewnętrznych, ale przede wszystkim oczyszczenia i odkażenia kluczowych dla systemu filtracji elementów systemu. Profesjonalna firma serwisująca klimatyzację będzie posługiwać się specjalistycznymi preparatami grzybobójczymi i dezynfekującymi, które zneutralizują zalegające wewnątrz urządzeń drobnoustroje (bakterie, wirusy) i pleśń. W efekcie podczas prac serwisowych powinny być zrealizowane następujące czynności:

  • dokładne czyszczenie jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego,
  • czyszczenie skraplacza agregatu,
  • odgrzybienie i dezynfekcja parownika klimatyzatorów wewnętrznych,
  • czyszczenie obudowy jednostek wewnętrznych,
  •  czyszczenie i dezynfekcja filtrów w klimatyzatorach wewnętrznych.

Zastosowane w procesie serwisowania klimatyzatorów preparaty powinny posiadać stosowne atesty i zgody na zastosowanie ich do profesjonalnej dezynfekcji klimatyzacji i systemów wentylacyjnych. Poprawne czyszczenie całego systemu przywraca doskonałe właściwości w zakresie filtracji powietrza przez urządzenia.

Oprócz czyszczenia klimatyzacji serwis musi obejmować także weryfikację poprawności działania wszystkich funkcji urządzenia. Wiąże się to ze sprawdzeniem:

  • szczelności układu chłodniczego,
  • uzupełnieniem czynnika chłodniczego,
  • elementów układu elektrycznego,
  • układu odprowadzania skroplin.

Zalety profesjonalnego serwisu klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji warto zlecić profesjonalnym firmom serwisowym. Dysponują one potrzebną wiedzą, narzędziami i preparatami dedykowanymi do serwisu klimatyzacji. Wykonany przez specjalistów przegląd pozwoli cieszyć się sprawnie działającą klimatyzacją przez długie lata. Co więcej, prawidłowo przeprowadzone prace to także gwarancja optymalnej wydajności  układu, a przez to niższych rachunków za prąd. Do tego zapewniają właściwe oczyszczanie powietrza, co ma duże znaczenie szczególnie w obiektach narażonych na wysokie zanieczyszczenie środowiska, w tym smog. Dzięki temu użytkownicy uzyskują pewność korzystania z obiektu, w którym panują sprzyjające warunki do zdrowego życia, rozwoju, odpoczynku i pracy. 

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

 

Zobacz również

Dom i ogród

Porządki w szafie to dla niektórych przykry obowiązek, a dla innych możliwość zmiany w życiu. Mało kto ma przez cały czas dokładnie ten sam...

Dom i ogród

Gdy w końcu nadchodzi moment, kiedy zakupione mieszkanie jest gotowe i czeka na odbiór, wiele osób daje ponieść się emocjom. Starają się one szybko...

Biznes

Wykorzystywane w działalności gospodarczej instalacje emitujące gazy i pyły mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że wymagają uzyskania stosownego pozwolenia....

Life Style

Już sam fakt konieczności pożegnania bliskiego nie jest łatwy. Towarzyszy temu wiele trudnych emocji. To zresztą moment, do którego nie da się przygotować, ani...

Copyright © 2020 Carrox Magazyn