Connect with us

Hi, what are you looking for?

Dom i ogród

Pamiętaj o serwisie – przygotuj klimatyzację na sezon letni

Systematyczne serwisowanie klimatyzacji jest gwarancją bezawaryjnej pracy systemu przez długie lata. Dodatkowo zapewnia właściwą filtrację powietrza, dzięki której w pomieszczeniu będzie panować zdrowa i wolna od niebezpiecznych substancji atmosfera.

Dlaczego trzeba serwisować system klimatyzacji

Dla sprawnego i efektywnego działania klimatyzacji niezbędne jest wykonanie systematycznego serwisu. Zapewni on prawidłową pracę całego systemu, w ramach której urządzenie zagwarantuje zarówno optymalne warunki termiczne w obiekcie, jak i właściwą filtrację powietrza przy jednoczesnym minimalnym poziomie zużycia energii elektrycznej.

Serwis klimatyzacji powinien być realizowany zarówno w systemach typu split, jak i multi-split funkcjonujących w domach, mieszkaniach czy obiektach usługowych lub handlowych. Najlepiej, kiedy przeprowadzany jest dwa razy w roku – wiosną przygotowując system przed okresem najbardziej wzmożonej pracy podczas letnich upałów i jesienią po zakończeniu sezonu chłodniczego, ale przed rozpoczęciem sezonu grzewczego. Jeśli wykorzystujesz klimatyzację wyłącznie do chłodzenia pomieszczeń pamiętaj o serwisowaniu urządzeń co najmniej raz w roku w sezonie wiosennym.

Istotną funkcją klimatyzatora jest oczyszczanie powietrza z drobnoustrojów, alergenów a także, w przypadku bardziej zaawansowanych jednostek, ze smogu i nieprzyjemnych zapachów. Systemy klimatyzacji działają sprawnie w zakresie oczyszczania powietrza tylko w sytuacji, kiedy wyposażone są w czyste filtry, a wewnątrz nie znajdują się kolonie grzybów. Jednocześnie serwis nie polega wyłącznie na oczyszczeniu systemu filtracji, ale także na wykonaniu kompleksowego przeglądu urządzeń, który zapewni bezawaryjność i pełną wydajność pracy klimatyzacji.

Jak przebiega usługa serwisu systemu klimatyzacyjnego

Prace serwisowe powinny obejmować serwis oraz konserwację urządzeń – to pozwoli na sprawną pracę systemu przez długi czas. Systematyczna kontrola ponadto wykryje wszelkie usterki i umożliwi szybką naprawę zużytych części, dzięki czemu degradacja urządzeń nie spowoduje dużej awarii uniemożliwiającej pracę klimatyzacji.

Jednym z podstawowych etapów serwisu jest czyszczenie klimatyzacji. Powinno dotyczyć nie tylko elementów zewnętrznych, ale przede wszystkim oczyszczenia i odkażenia kluczowych dla systemu filtracji elementów systemu. Profesjonalna firma serwisująca klimatyzację będzie posługiwać się specjalistycznymi preparatami grzybobójczymi i dezynfekującymi, które zneutralizują zalegające wewnątrz urządzeń drobnoustroje (bakterie, wirusy) i pleśń. W efekcie podczas prac serwisowych powinny być zrealizowane następujące czynności:

  • dokładne czyszczenie jednostek wewnętrznych i agregatu zewnętrznego,
  • czyszczenie skraplacza agregatu,
  • odgrzybienie i dezynfekcja parownika klimatyzatorów wewnętrznych,
  • czyszczenie obudowy jednostek wewnętrznych,
  •  czyszczenie i dezynfekcja filtrów w klimatyzatorach wewnętrznych.

Zastosowane w procesie serwisowania klimatyzatorów preparaty powinny posiadać stosowne atesty i zgody na zastosowanie ich do profesjonalnej dezynfekcji klimatyzacji i systemów wentylacyjnych. Poprawne czyszczenie całego systemu przywraca doskonałe właściwości w zakresie filtracji powietrza przez urządzenia.

Oprócz czyszczenia klimatyzacji serwis musi obejmować także weryfikację poprawności działania wszystkich funkcji urządzenia. Wiąże się to ze sprawdzeniem:

  • szczelności układu chłodniczego,
  • uzupełnieniem czynnika chłodniczego,
  • elementów układu elektrycznego,
  • układu odprowadzania skroplin.

Zalety profesjonalnego serwisu klimatyzacji

Przegląd klimatyzacji warto zlecić profesjonalnym firmom serwisowym. Dysponują one potrzebną wiedzą, narzędziami i preparatami dedykowanymi do serwisu klimatyzacji. Wykonany przez specjalistów przegląd pozwoli cieszyć się sprawnie działającą klimatyzacją przez długie lata. Co więcej, prawidłowo przeprowadzone prace to także gwarancja optymalnej wydajności  układu, a przez to niższych rachunków za prąd. Do tego zapewniają właściwe oczyszczanie powietrza, co ma duże znaczenie szczególnie w obiektach narażonych na wysokie zanieczyszczenie środowiska, w tym smog. Dzięki temu użytkownicy uzyskują pewność korzystania z obiektu, w którym panują sprzyjające warunki do zdrowego życia, rozwoju, odpoczynku i pracy. 

Źródło: Clima Polska – klimatyzacja Warszawa

 

Zobacz również

Biznes

Baner  jest bardzo skutecznym i relatywnie tanim sposobem na reklamę. Banery wielkoformatowe są stosowane od wielu lat i nadal bardzo dobrze spełniają swoją funkcję,...

Dom i ogród

Gdy w końcu nadchodzi moment, kiedy zakupione mieszkanie jest gotowe i czeka na odbiór, wiele osób daje ponieść się emocjom. Starają się one szybko...

Biznes

Wykorzystywane w działalności gospodarczej instalacje emitujące gazy i pyły mogą mieć negatywny wpływ na środowisko naturalne. Nic więc dziwnego, że wymagają uzyskania stosownego pozwolenia....

Dom i ogród

Aranżacja małej kuchni wymaga odpowiedniego pomysłu oraz skrupulatnego planowania – zwłaszcza w kontekście wyboru mebli kuchennych. Współczesny rynek meblarski oferuje szereg praktycznych rozwiązań, które...

Copyright © 2020 Carrox Magazyn