Podczas instalacji okien dochodzi do wielu błędów montażowych, które wynikają zarówno z niewiedzy, jak i nieroztropności monterów. Niestety w wielu przypadkach błędy tego typu skutkują nie tylko nieestetycznymi usterkami, ale i poważnymi uchybieniami, które wpływają na przepuszczalność okien i ich zawodność podczas użytkowania. Co zatem zrobić, jeżeli zauważymy, że ekipa budowlana nie wywiązała się ze swojego zadania? W takich przypadkach powinniśmy zlecić rzeczoznawcy budowlanemu wykonanie ekspertyzy budowlanej!
Złe przygotowanie ościeży
Nieprawidłowe przygotowanie ościeży pod montaż okien jest jednym z często popełnianych błędów wykonawczych na budowie. Najczęściej tego typu błędy wykonawcze wynikają z pośpiechu, nieprawidłowego przygotowania materiałów lub po prostu niewiedzy niedoświadczonych monterów, ale bardzo często niestety są one także wynikiem niestarannie przeprowadzonych prac budowlanych. Niestety usterki ekipy wykonawczej związane z wykonaniem okien skutkują zazwyczaj ich nieszczelnością i nieestetycznym wykończeniem ramy okiennej. Prawidłowo przygotowane ościeża do montażu okien muszą być nie tylko zwymiarowane, ale i dokładnie oczyszczone. Wcześniej należy też zadbać o ich wyrównanie i pozbycie się resztek gruzu i starego materiału uszczelniającego. W przeciwnym wypadku możemy osłabić przyczepność pianki uszczelniającej, która nie trzymając się dokładnie ściany, nie będzie idealnie wypełniała szczeliny pomiędzy ramą a murem. Jeżeli ubytki nie zostaną wypełnione, w przyszłości możemy mieć problem ze szczelnością okna i powstawaniem mostków termicznych, które będą osłabiały możliwości grzewcze domu.
Aby uniknąć podobnych błędów wykonawczych podczas montażu okien, podczas prac wykończeniowych powinniśmy zadbać o rzetelną i fachową ekipę budowlaną. Jeżeli pomimo prawidłowo przygotowanego projektu uznamy, że prace nie zostały wykonane w sposób prawidłowy, możemy poprosić o weryfikację ich jakości przez rzeczoznawcę budowlanego. Na podstawie ekspertyzy budowlanej ekspert będzie mógł dokonać oceny prac i wskazać błędy, które powinny zostać naprawione.
Nieprawidłowa wielkość ościeży względem okien
Z konsekwencjami nieprawidłowo zamontowanych okien możemy mieć do czynienia także w przypadku nieumiejętnego określenia wielkości ościeży pod montaż okna. Żeby prace przebiegały w sposób prawidłowy, przez instalacją okien ekipa budowlana powinna zadbać przede wszystkim o dokładne wymierzenie otworów pod wielkość ramy okiennej. Jeśli otwór będzie zbyt mały w stosunku do wielkości okna, przytwierdzona na siłę do ściany rama okienna będzie się nie tylko odkształcała, ale i nie będzie szczelnie zabezpieczona materiałem uszczelniającym. Zbyt mała szczelina między ścianą a ramą okna może się okazać niewystarczająca do bezpiecznego unieruchomienia okna za pomocą pianki wypełniającej wewnątrz otworu. Z kolei zbyt duża ilość pianki uszczelniającej może działać jak dodatkowy wypornik i wypychać ramę okienną. Jeżeli otwór do montażu okna lub drzwi balkonowych będzie zbyt duży, monterzy nie będą w stanie wypełnić nadmiernej luki, a powstałe w strukturze materiału uszczelniającego szczeliny będą przepuszczały zimne powietrze z zewnątrz budynku i osłabiały właściwości grzewcze okna.
Niestety tego typu błędy w wielu przypadkach kończą się powstawaniem mostków termicznych, utratą ciepła, a niekiedy także nieestetycznymi wykwitami wokół ramy okiennej. Jeżeli zatem podczas użytkowania domu zauważymy niepokojące usterki, które mogłyby świadczyć o nierzetelności wykonywanych prac, możemy poprosić o ocenę ich jakości. Sporządzona przez rzeczoznawcę budowlanego ekspertyza budowlana pomoże nam nie tylko określić rodzaj błędu wykonawczego, ale i zobligować wykonawcę prac budowlanych do naprawy powstałych usterek.
Błędy podczas montażu ramy okna
Prawidłowo zamontowane okno na czas instalacji powinno być zabezpieczone nie tylko pianką uszczelniającą, ale i specjalnymi wspornikami. To właśnie one zapewnią nam stabilność ramy okiennej i umożliwią jej wypoziomowanie względem ościeżnicy. Niestety bardzo często monterzy okien do ich zamocowania wewnątrz otworu w ścianie stosują wyłącznie piankę wypełniającą, która nie tylko nie zapewnia pełnej stabilizacji ramy, ale i podczas wysychania zmienia jej położenie. Deformacja ramy powstała wskutek nieprawidłowego zamontowania jej wewnątrz ościeży jest o tyle problematyczna, że nierzadko wymaga wymiany całego okna. Nieszczelne i źle zamocowane okno wewnątrz otworu w ścianie będzie generowało straty cieplne. Mostki termiczne będą też powstawały wówczas, jeżeli pomiędzy ramą okna a murem pozostawimy zbyt mało miejsca do aplikacji pianki montażowej. W każdym przypadku błędy ekipy wykonawczej odpowiedzialnej za montaż okien będą nieopłacalne, ponieważ będą zmuszały nas do kosztownych napraw. Jeżeli zdecydujemy się na sporządzenie ekspertyzy budowlanej przez rzeczoznawcę budowlanego, prace remontowe będą o wiele prostsze, ponieważ zostaną scedowane na wykonawcę robót wykończeniowych.