W przypadku śmierci bliskiej osoby, poza organizacją pogrzebu, rodzina musi zająć się licznymi formalnościami, które wynikają z obowiązujących przepisów prawa. Mowa tutaj między innymi o różnych dokumentach, jakie zostawił po sobie zmarły. Co musisz z nimi zrobić? W poniższym tekście znajdziesz przydatne wskazówki na ten temat.
Najważniejsze dokumenty zmarłego – procedura postępowania
Czynności, jakie trzeba wykonać, zależą w głównej mierze od tego, z jakim dokładnie dokumentem masz do czynienia. Z tego powodu postanowiliśmy osobno opisać te najważniejsze, tak aby wyeliminować wszelkie wątpliwości, czy też niedopowiedzenia.
- Dowód osobisty zmarłego – jest on potrzebny w Urzędzie Stanu Cywilnego do uzyskania aktu zgonu, bez którego nie da się zorganizować pogrzebu. Po jego przekazaniu, dowód osobisty zostaje unieważniony i zniszczony poprzez odcięcie narożnika. Co ważne, rodzina może go zachować – wystarczy zgłosić taką chęć w USC.
- Prawo jazdy – w momencie śmierci posiadacza dokumentu traci on ważność. Rodzina nie może więc posługiwać się prawem jazdy zmarłego. Co więc muszą zrobić bliscy? Są dwa rozwiązania – albo udadzą się do Urzędu Stanu Cywilnego (prawo jazdy to dokument tożsamości, można go więc przedłożyć zamiast dowodu osobistego) albo do wydziału komunikacji odpowiedniego dla miejsca zamieszkania osoby zmarłej.
- Paszport – zgodnie z obowiązującymi przepisami, rodzina ma obowiązek zwrócić paszport zmarłego. Można przekazać go do dowolnego konsula, wojewody lub kierownika Urzędu Stanu Cywilnego, na przykład podczas odbierania aktu zgonu. Co ważne, trzeba zrobić to niezwłocznie.
- Ubezpieczenie na życie – jeżeli bliski posiadał polisę, możesz starać się o wypłacenie świadczenia. Oczywiście wiele zależy tu od stopnia pokrewieństwa, a także od tego, czy zmarły wskazał w umowie osobę upoważnioną. Pamiętaj, że ubezpieczyciel będzie potrzebował kilku dokumentów. Przede wszystkim odpisu aktu zgonu, Twojego dowodu osobistego, a w przypadku małżonka również zaświadczenia o stanie cywilnym.
- Dowód rejestracyjny – samochód zmarłego podlega prawu spadkowemu. Jeżeli zostawił po sobie testament, otrzymuje go osoba, która została w nim wskazana. W przeciwnym wypadku pierwszeństwo ma najbliższa rodzina, a więc współmałżonek i dzieci. Po uzyskaniu sądowego bądź notarialnego potwierdzenia nabycia prawa własności, należy udać się do wydziału komunikacji. Tam dochodzi do przerejestrowania samochodu. Jakie dokumenty są potrzebne? Twój dowód osobisty, dowód rejestracyjny auta, a także karta pojazdu (jeśli istnieje). Po wypełnieniu stosownego wniosku, wydawany jest nowy dowód rejestracyjny, w którym widnieją dane nowego właściciela.
Jeżeli zaś chodzi o pozostałe, mniej ważne dokumenty, takie jak karnet na siłownię, karta czytelnika, czy też różnego rodzaju abonamenty, zazwyczaj tracą one ważność w momencie śmierci posiadacze. Zastosowanie mają tu jednak zasady, jakie dana firma zapisała w regulaminie. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc kontakt z konkretnym podmiotem w celu ustalenia dalszego postępowania związanego chociażby ze zwrotem zapłaconych składek lub przeniesienia członkostwa na inną osobę.
Potrzebujesz pomocy w załatwieniu formalności po śmierci bliskiego? Skorzystaj z pomocy zakładu pogrzebowego!
Nie da się ukryć, że konieczność załatwienia rozmaitych spraw związanych ze śmiercią bliskich jest bolesna. Dla niektórych tak bardzo, że nie są w stanie w pełni się nimi zająć. W takiej sytuacji z pomocą często przychodzą zakłady pogrzebowe, które mogą wziąć na siebie część tego typu obowiązków.
Mowa tu nie tylko o formalnościach związanych z pogrzebem, ale też o kontaktach z USC, Zakładem Ubezpieczeń, czy firmą ubezpieczeniową. Możesz liczyć na wsparcie podczas starania się o zasiłek pogrzebowy, jak również o wypłatę świadczeń z polisy. Fachowcy wyjaśnią Ci wszystkie zawiłości prawne, a także pomogą w przygotowaniu niezbędnych wniosków. Wskażą ponadto, jakich dokumentów potrzebujesz, by sfinalizować cały proces.